Chtěl bych se podělit s postřehy při používání aktuálního Ubuntu 16.04 s prodlouženou podporou (aktualizacemi).

 Ubuntu 16.04   Ubuntu 16 ukázka s LibreOffice

 • Získal jsem díky Unity s Gnome 3 více prosotoru pro okna aplikace. Díky tomu že:
  • Nabídky dané aplikace se umístí do panelu. Případně nabídku můžete umístit v nastavení Vzhled/Chování na nabídky v každém okně což se mi zdá rychlejší.
  • Stejně i jsou umístěny ovládací prvky pro zavření okna apod. Akorát je třeba si zvyknout na jiné umístění než je to obvyklé z jiných běhových prostředí.
  • Levý launcher aplikací necháte automaticky schovat.
   Bohužel si díky špatnému nastavení z výroby budete muset pohrát s nastavením. Naistalujte si pomocí terminálu sudo apt-get install compizconfig-settings-manager V něm klikněte na ikonku Ubuntu Unity Plugin - Launcher a změňte Launcher Reveal Pressure na hodnotu 1. Potom by se měl panel zobrazovat normálně.
 • Když si hůřeji zvykáte na spouštění aplikací jejich psaním ve vyhledavači aplikací tak si můžete doinstalovat menu aplikací do systray sudo apt-get install classicmenu-indicator 
 • Zklamáním a rozhořčení u mě zanechává omezení v systray. Dříve jste klikli na ikonu aplikace a zobrazila se vám hned nebo schovala. Nyní musíte kliknout zdlouhavě na položku schovat či zobrazit. Stejnou hovadinu přebral i Linux Mint ve verzi 17.3.
 • Další problém se systray je obnovení aplikací. Když kliknete na zobrazení aplikace ze systray tak se vám zobrazí pod jinými okny. Ale pokud kliknete na ikonku v Launcheru pokud máte danou aplikaci přichycenou tak se objeví v popředí což tak má být.
 • Pro Pidgin je třeba doinstalovat Pidgin Indicator jinak se vám neumístí v systray. 
  Musí se přidat PPA viz. http://www.webupd8.org/2014/01/pidgin-indicator-ubuntu-appindicator.html
  sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install pidgin-indicator
  Případně si stáhnout jen deb balíček. A pak ho povolit v modulech v aplikaci Pidgin.
 • Pro Facebook chat v pidginu si budete muset stáhnout viz. http://www.webupd8.org/2015/08/use-facebook-chat-in-pidgin-with-purple.html
  odkaz pro stažení deb balíčku http://download.opensuse.org/repositories/home:/jgeboski/
 • V Thunderbirdu jsem vypnul dolněk pro Unity a použil FireTray holt zvyk :-)
 • Nahrál jsem si Unity Tweak Tools díky kterému jsem si povolil Hotcorners pro urychlení přepínání oken. Akorát si dejte pozor na poničení nastavení Unity. Stalo se mě dvakrát, že zmyzeli panely a musel jsem smazat nastavení a začít nastavovat odznova. A bohužel nefunguje příkaz v hotcorner pro zobrazení plochy.
 • Nešvár, který přináší nové Ubutnu je jeho ukončování. Stává se, že se oběví odpočet až 1 min 30 sec.
  Řešením pro mne bylo zastavením cups-browser sudo systemctl disable cups-browsed díky radě charles-noneman

Ubuntu jsem zkusil hlavně díky úspoře místa na ploše. Když to vezmu kolem a kolem není to až tak špatné, ale nebude toto řešení vyhovovat asi všem. Až se časem třeba v Unity 8 doladí nedodělky tak to bude zase lepší. Vše chce holt svůj čas. Nebo si třeba zvyknu.

Komentáře   
0 #1 Pepa 2016-05-03 13:17
Pěkné shrnutí, také jsem nové Ubuntu testoval nicméně po cca 5 dnech používání jsem ho z disku smazal.
 • 1. věc byl problém s přehráváním videa v totemu - kde nereagovala tlačítka - bug je nahlášený dávno před vydáním finální verze a stále neopraven.
  2. pro mě celkem fatální chyba - ovladač pro tiskárnu Cannon MG5550. U této tiskárny využívám wifi připojení. Samozřejmostí je nutnost "dohrát" drivery ze stránek výrobce. Ač v předchozích verzích Ubuntu vše funguje bez problému, nová verze se odmítá spojit se scannerem.

Jinak asi nemám co vytknout, mimo jiné je zde i super možnost umístit unity panel do spodní části obrazovky viz. root.cz/.../...
Citovat
Přidat komentář