Potřeboval jsem monitor, který by měl nerozmazaný font tak jsem si koupil zánovní Samsung U28H75X. Bohužel jsem musel koupit i novější kartu co podporuje 4K nebo-li rozlišení 3840x2160. Nakonec jsem sáhl po kartě Sapphire Radeon Pulse Rx 560 4GD5 s 1024SP.

   Používám aktuálně LinuxMint 19 64bit. Chvíli jsem používal prostředí Cinnamon (CM) myslím, že je dobře propracovaný. Ale bohužel u monitoru 28" s 4K potřebujete změnit DPI což CM umí jen dvojnásobně. To sice stačí, ale je to moc velké zvětšení. I samotný chod je pomalejší a nepracuje dobře při změně témat u QT. Nicméně toto prostředí není k zahození i díky souborovému prohlížeči Nemo a prohlížeči obrázků Pix.

   Řešení jsem našel v doinstalování Plasmy nebo-li KDE. Kde si můžete v nastavení aplikace kscreen změnit DPI postupně skoro podle své vůle. Osvědčilo se mi nastavení Obrazovka/Změnit měřítko obrazovky na 1,5 a u fontů jsem nastavil  DPI na 144 u Plasmy 5.12. Nová Plasma 5.14 bohužel i na upozornění autorům ničí ikony. Jsou najednou rozmazanější než u starší verze. Umí i dobře pracovat při změně GTK témat a prostředí pro 4K působí svižněji. 

Poznatky k hardwaru:

Sapphire Radeon Pulse Rx 560 4GD5 s 1024SP

Větráček u karty neruší svým hlukem. Její výkon je nahraně použitelnosti pro 4K. S některými videi ve 4K 60Hz má problém už se trochu trhají. Tudíž není moc vhodná pro větší rozlišení, ale pro FullHD je podle prodávajícího skvělá i pro hry.

Samsung U28H75X

Pro laika jsou barvičky pěkné i text není rozmazaný což považuji u monitoru za primární věc. Líbí se mi, že je zdroj mimo monitor. Díky tomu ubude přebytečné teplo jako jsem to měl u staršího monitoru, kde byl zdroj v monitoru. A většinou se u monitoru rozbíjí právě zdroj. Tudíž je oprava sand lehčí.

 

 

 

Přidat komentář