Zkušenost s aktualizací Windows 10

   Dohodil jsem bratrovi starší PC za tisícovku s Win 10. No zajímalo mě jak to bude výkonově v porovnání s nějakou distribucí Linuxu. Nakonec jsem zvolil Manjaro s XFCE 20.2.

 

   Jako laik v systému Win 10 jsem dal nainstalovat verzi 20H2 přes pomocníka od MS. Nicméně pokus vyšel neúspěšně. Systém hlásil nedostatek místa. (Velikost volného místa 300GB) Aktualizace trvala dost dlouho. Nevzdávám se tak snadno a nepomohl žádný návod na netu. Tak jsem zvolil přeinstalaci systému. Stáhl si od MS aplikaci pro vytvoření spouštěcího USB disku a nainstaloval sytém nově. Jelikož jsem nechal systém naběhnout sám, naběhl v EFI což jsem musel disk převést do GPT a následně nechal instalaci dělat co se ji zlíbí. Samotná instalace proběhla v pořádku. Nicméně se objevila jiná aktualizace pro 20H2, která po delší instalaci a projetí modré obrazovky nahlásila málo místa a vrátila vše do původního stavu. No nic zkusil jsem poslední možnost a zvolil klasickou instalaci pro MBR zavaděč. To už najednou fungovalo. Oddychl jsem si, že se podařilo. Akorát aktualizace zabrala skoro půl dne i více. No nic zkusil jsem si pustit video přes webový prohlížeč. Jelikož jsem měl PC připojen k monitoru přes HDMI tak jsem zapnul sluchátka a nic ticho. Všechen zvuk šel do HDMI a po kliknutí do nastavení se nezobrazovala žádná možnost pro úspěšné rozchození zvuku. No nic neměl jsem chuť ani trpělivost se Win 10 dál zabývat. A šel na instalaci Manjaro Linuxu. Spuštění systému Win 10 bylo o cca. 40 sekund pomalejší než Manjaro Linuxu. Chod byl ve Win10 pocitově trhanější.

 

   Zapomněl jsem zmínit, že disk jsem rozdělil na polovičku. Pro Linux volím tři oddíly. Hlavní pro systém / cca. 40GB, pak oddíl podle velikosti RAM pro SWAP a oddíl pro /home kde se ukládají nastavení apod. (Lze zvolit, aby si instalace dělala to svoje.) Instalace proběhla znatelně rychleji i s následnou instalací bez žádného zádrhelu! Dokonce fungoval i zvuk na poprvé. I když komplikace se vyskytují při povolení balíčků z AUR. Některé verze nejdou nainstalovat. Nicméně od té doby co jsem zkoušel Manjaro se minulé nedostatky zlepšují, ale ještě to není ono. Pro snadnější práci bych zvolil LinuxMint či Kubuntu nejlépe v LTS verzi aktuálně 20.04. Je to rozhodně stabilnější systém než Manjaro.

 

   Holt už neplatí, že Linux musí být nutně těžší nainstalovat a zprovoznit.

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *