Linux a monitor s 4K (3840×2160)

Potřeboval jsem monitor, který by měl nerozmazaný font tak jsem si koupil zánovní Samsung U28H75X. Bohužel jsem musel koupit i novější kartu co podporuje 4K nebo-li rozlišení 3840×2160. Nakonec jsem sáhl po kartě Sapphire Radeon Pulse Rx 560 4GD5 s 1024SP.

Používám aktuálně LinuxMint 19.1 64bit. Pokusím se poradit s nastavením v jednotlivých pracovních prostředí Cinnamon, XFCE, MATE, Plasma, aby se monitor dal používat bez lupy 🙂

XFCE

Nastavení – Vzhled – Písma. Zde odkliknout vlastní DPI a nastavit třeba na hodnotu 160. Text mám nastavený na velikost 10.

Pokud neinstaluje distribuci přímo s XFCE Je dobré doinstalovat qt5ct kde opět nastavíte velikost fontu a další věci týkající se vzhledu.

Naposledy budete muset v Nastavení – Nastavení pracovního prostředí zvolit Marco s kompozitními efekty aby jste neměli miniaturní tlačítka v panelu či Metacity.

Cinnamon

Existují dvě volby:

  1. Nastavení – Obecné – Měřítko plochy zvolit Dvojnásobné. Bohužel toto zvětšení je moc velké.
  2. Ideálnější je nastavit velikost fontu na 10 a Měřítko textu na 1,6

Plasma

  1. Nastavení systému – Písma nastavit velikost na vel. 12
    Nastavení systému – Obrazovka a monitor – Měřítko obrazovky na 1.5
  2. Nastavení systému – Písma nastavit velikost na vel. 11
    Ve stejném okně Vynutit DPI na 144

    Nastavení systému – Styl aplikací – Písmo na 11

V první případě Plasma nepřiměřeně zmenší systray ikony tudíž je lepší zvětšit jen text bez nastavení měřítka obrazovky.

MATE

Ovládací centrum – Vzhled – Podrobnosti nastavit DPI 144 velikost fontu mám nastaveno 10.

Velikosti panelu velikost cca. 60

Gnome Shell

Podle zpráv půjde DPI zvětšení nastavit také s větším výběrem.

Poznatky k hardwaru:

Sapphire Radeon Pulse Rx 560 4GD5 s 1024SP

Větráček u karty neruší svým hlukem. Její výkon je nahraně použitelnosti pro 4K. S některými videi ve 4K 60Hz má problém už se trochu trhají. Tudíž není moc vhodná pro větší rozlišení, ale pro FullHD je podle prodávajícího skvělá i pro hry.

Samsung U28H75X

Pro laika jsou barvičky pěkné i text není rozmazaný což považuji u monitoru za primární věc. Líbí se mi, že je zdroj mimo monitor. Díky tomu ubude přebytečné teplo jako jsem to měl u staršího monitoru, kde byl zdroj v monitoru. A většinou se u monitoru rozbíjí právě zdroj. Tudíž je oprava snad lehčí.

 

 

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *